fotoW sierpniu 1920 roku jeszcze wszyscy pamiętali, jak wyglądają działania wojenne. W wielu miejscowościach, również w naszym powiecie, widać było ślady walk, pozostały cmentarze z mogiłami żołnierzy poległych w pierwszej wojnie światowej. Na starych pocztówkach z 1915 roku, wysłanych jako tak zwane feldposty czyli przesyłki poczty polowej, widać zniszczenia w Poliku i uszkodzenia kościelnego muru w Maciejowicach.

A tymczasem już kolejna wojna zawitała na nasze ziemie. Rosja bolszewicka próbowała zagarnąć świeżo zdobytą wolność. Bitwa Warszawska uratowała nasz kraj przed zagładą. Pamiętajmy o żołnierzach, którzy spoczywają w zbiorowych mogiłach na cmentarzu w Radzyminie. Właśnie tam 15 sierpnia odbędą się centralne uroczystości.

 

W Powiecie Garwolińskim w Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzimy Święto Wojska Polskiego i Święto Czynu Chłopskiego. Na połączone obchody tych świąt zapraszają:

Zarząd Powiatu Garwolińskiego

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie

Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Garwolinie.

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

1000 – Msza Święta w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie

1100 – Przemarsz pod pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego w asyście Sekcji Konnej ze Stowarzyszenia 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie

1115 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem

1145 – Część artystyczna, koncert piosenki żołnierskiej

(sala kinowa Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie)

1300 – Spotkanie towarzyskie

 

WYSTAWY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Konkurs fotograficzny - „Klimaty Ziemi Garwolińskiej” - najciekawsze(tajemnicze, urzekające) miejsca.

  • Zbiory pamiątkowe z okresów walki o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej – Wystawa Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.

 Serdecznie zapraszamy wszystkich na uroczystości w sobotę 15 sierpnia do Garwolina!

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com